Táto platforma na online kurzy je práve spustená a preto ak máte pre mňa akúkoľvek odozvu,

ciary
Domov /

Ahoj svet!

Ahoj svet!

Ahoj svet!

Toto je ukážka zdarma z lekcie "Handbalancing"

Stojka na jednej ruke je odzrkadlením stoviek hodín a rokov tréningu. Tento prvok je ďalšou progresiou v programe stojky, ktorý pre teba bude veľkou výzvou a otvorí ti dvere k výnimočným výkonom v disciplíne handbalancing. 

Málo športovcov je schopných urobiť stojku na jednej ruke stabilne a s kontrolou nad rôznymi pozíciami. Vo veľa prípadoch je príčinou nesprávna technika, unáhlené kroky a nezvládnuté základy. Pri stojke si sa doteraz určite naučil, že tento krásny prvok nie je šprint ale maratón. Bez tohto nastavenia - mindsetu, by som ti ani neodporúčal sa púšťať do tréningu stojky na jednej ruke. 

V tomto programe som vytvoril zopár základných tréningov, ktoré ti pomôžu získať potrebnú silu a rovnováhu na to aby si dokázal udržať celú váhu na jednej ruke a mal nad ňou kontrolu. Pred tým ako sa pustíš do tohto procesu musíš mať zvládnuté predchádzajúce kroky, ktorými sú stojka bez asistencie ( minimálne 60 sekúnd ) a výtlak do stojky, ktorý tvorí silový základ udržania sa na jednej ruke a všetky predchádzajúce skilly, ktoré sme sa doteraz v programe učili. 

Pri stojke na 2 rukách potrebuješ ovládať rovnováhu tak, že "manévruješ" prepad dopredu alebo vzad. Pri stojke na jednej ruke avšak balancuješ aj prepad do vnútra alebo von. Čiže pracujeme stabilizačne v každom smere, čo robí zo stojky na jednej ruke veľmi náročný skill, ktorý je na začiatok treba trénovať aspoň 4-6x do týždňa niekoľko rokov na to aby ste ho zvládli.

Veľkým benefitom pre teba bude zvládnutie šnúry, rozštepu a mostíka. Tieto pozície si môžeš systematicky vybudovať v programe zameranom na flexibilitu. Stojka na jednej ruke je veľmi komplexný prvok, ktorý ako vidíš si vyžaduje dlhú prípravu. Ak ju máš zvládnutú tak ti držím palce a nemáš na čo čakať. Veľa šťastia !

Prerekvizity - Rady pred tým ako začneš s tréningom stojky na jednej ruke

Výdrž v stojke na rukách minimálne 60 sekúnd

1 ) Základom k stojke na jednej ruke je elementárna sila udržať sa v stojke s perfektnou pozíciou bez asistencie alebo opory aspoň 60 sekúnd bez pádu ( ak je ale 60 sekúnd tvoje maximum tak je to nedostatočné ). Táto schopnosť nám ukáže, že máme dostatočnú vytrvalosť v sile na to aby sme mohli presunúť váhu len na jednu ruku.

Tuck, straddle, pike, L-pozícia ... všetky tieto pozície je nutné ovládať pred stojkou na jednej ruke

2 ) Stojka na jednej je veľmi komplexný skill na ktorý nestačí len jedna pozícia na rukách a preto odporúčam zvládnuť udržať všetky základné pozície, ktoré sme sa na rukách učili v predchádzajúcich sekciách. Mám na mysli straddle, tuck, pike, banán, diamont, L-pozíciu atď ...

Zvládnutie zmien pozícií v stojke

3 ) Na to aby ste mohli balancovať na jednej ruke musíte mať výbornú koordináciu, ktorú dosiahnete zvládnutím rôznych pohybov na rukách. Sú to základné prechody z rôznych pozícií ale tak isto aj izolované pohyby rôznych častí tela v stojke.

Vstup / mounting do stojky cez rôzne pozície by pred nácvikom stojky na jednej ruke nemal byť problém

4 ) Výbornou prerekvizitou k stojke na jednej ruke je mounting, čiže vstup do stojky z rôznych uhlov alebo pozícii. Ako príklad uvádzam šikmí alebo bočný mounting. Osvojte si teda nie len bežné vykopnutie cez jednu nohu ale aj rôzne mountingy, ktoré sme sa učili a tak isto nástup z rôznych uhľov 🙂

5 ) Klik v stojke odporúčam tak isto. Aj keď to nie je nutné na špičkovú rovnováhu ale klik v stojke je základná ukážka sily, ktorá vie veľmi pomôcť pri nácvikoch, a vyrovnávacích manévroch keď balancujete na jednej ruke.

Výtlak do stojky ako posledná prerekvizita pred tréningom na jednej ruke

6 ) Poslednou prerekvizitou je výtlak do stojky. Výtlak, či už straddle press alebo pike press zabezpečí výbornú silu, koordináciu a flexibilitu potrebnú pre stojku na jednej ruke.

tréning máš dokončený
membership-fb

Membership zóna

Pridajte sa do membership zóny na facebooku iba pre členov kurzov !

V členskej zóne zdieľame rôzne informácie zo sveta pohybu a cvičenia. Delíme sa o svoje postrehy, problémy, pokroky či novinky, na ktoré spoločne vedieme diskusiu. Cieľom tejto privátnej skupiny je teda zdieľať informácie, otázky, či postrehy a navzájom si pomôcť napredovať !!

Pridaj sa do skupiny
discussion

Ďakujem. Onedlho ti príde na sľubované PDF.